Idén is nagyon sok darázzsal lehet találkozni szinte mindenhol, még a kertünkben is természetesen. A darázscsípés pedig kellemetlen, sokszor pedig nagyon veszélyes, éppen ezért mutatom most meg nektek ezt a 10 bevált módszer, ami azonnal hat!
Normál reakció darázscsípés esetén
Normál esetben enyhe, viszkető duzzanat keletkezik a csípés helyén, azt pedig, hogy megcsíp minket egy darázs, biztosan észrevesszük, mert eléggé kellemetlen tud lenni. A darázs váladéka lúgos méreganyagit juttat a bőrünkbe, de a duzzanat normális körülmények között pár nap alatt elmúlik. A felnőtteknél rövid idő alatt szűnik meg a piros duzzanat, mint kisgyermekek esetében, mert az ő szervezetük még csak ismerkedik az idegen fehérjék legyőzésének folyamatával.
Az allergia jelei
Különböző tűneteket produkálhat a darázscsípés allergia, lehetnek ezek a tünetek enyhék, helyi panaszok, ugyanakkor kialakulhat nagyon súlyos, akár életveszélyes állapot is. Enyhébb panaszok közé lehet sorolni, ha a csípés helyén több napon keresztül tartósan fennálló, vörös, viszkető, viszonylag nagy átmérővel rendelkező duzzanat jelenik meg. Fontos megjegyezni, hogy (szerencsére ritkán) már az első csípés is súlyos rohamot válthat ki.
Ha azt vesszük észre, hogy a csípést követően bőrkiütések jelennek meg a testünkön 20-30 percen belül, vagy ha az ajkuk, a szemünk vizenyősen beduzzad, esetleg fulladás lép fel, azonnal induljunk az orvoshoz! A beteg állapota sajnos ilyenkor gyorsan romolhat, pár perc alatt kialakulhat a legsúlyosabb, akár végzetes kimenetelű reakció, az anafilaxia, melynek során vérnnomásesés, zavartság, hányás, heves szívverés, eszméletvesztés és sokk is kialakulhat.
A fejet ért csípés különösen veszélyes, főleg a szájüreg, illetve a garat csípése, ami allergia nélkül is végzetes következményekkel járhat a hirtelen fellépő erős duzzanat miatt! Éppen ezért kerüljük az édes folyadékok, alkoholos italok dobozból vagy üvegből való fogyasztását, mert észre sem vesszük, de már meg is történhet a baj! Most pedig nézzük azokat a megoldásokat, amik segítenek enyhíteni a darázscsípés okozta kellemetlenségeket, a következő oldalon folytatom!
Jégkocka
A hideg szűkíti az ereket és megakadályozza a méreg terjedését. A fájdalom enyhülni fog, az irritáció pedig csökken.
Sütőpor
A sütőpornak lúgosító hatása van, amely semlegesíti a darázscsípés savasságát. Keverj össze egy teáskanál sütőport néhány csepp vízzel, hogy egyfajta pasztát kaphass belőle. Kend fel a csípés területére és hagyd ott legalább 10 percig. Pár óra elteltével ismételd meg. Az irritáció és az égő érzés is csökkenni fog.
Bazsalikom
A csípés után a bizsergő érzés akár egy hétig is eltarthat. Ennek az enyhítésére alkalmazz bazsalikomot az érintett területen.
Lándzsás útifű
Ez a növény minden udvaron képes kinőni, sőt az utak mentén is sokszor találkozhatunk vele. Nagyon hasznos a darázscsípések enyhítésében. Antibakteriális és fájdalomcsillapító hatással rendelkezik.
Ecet
Egy kevés vízzel és sütőporral elkeverve az ecetnek lúgosító hatása lesz, amely jó a csípés savasságának semlegesítésére. Egy átitatott vattakoronggal fedd be a csípés helyét, hogy azonnal enyhíthesd a fájdalmat.
Hagyma
Az egyik legismertebb hazai gyógymód. A csípést dörzsöld meg egy szelet frissen vágott hagymával. A hagyma gyulladáscsökkentő hatása segít csökkenteni az irritációt. Ha nincs vörös, fokhagymát is használhatsz.
Túró
A túrónak hűtő és bőrnyugtató hatása van. Tegyél belőle egy keveset az érintett területre és kötözd rá egy vattakoronggal vagy rongydarabbal.
Méz
A méz nyugtatja a bőrt, csökkenti az irritációt és a gyulladást, de a hatás nem azonnali, ezért itt egy kicsit türelmesnek kell lenni.
Forró hő
A 40-50 °C-os hőmérsékletnél már kicsapódnak a fehérjék, ezért ha egy forró teafiltert ráteszel a csípésre, az hasznos lehet a méreganyag semlegesítésében. Vigyázz, nehogy megégesd magad.
Antihisztamin
A darázs mérge olyan anyagokat tartalmaz, amely képes allergiás reakciót kiváltani. A szervezet védelmi mechanizmusa során fájdalmat érzékelünk. Ennek megelőzésére érdemes antihisztamint bevenni.