A borbolya a borbolyafélék családjába tartozik. A borbolyafélék nemcsak Európában, hanem szerte a világon – Amerika, Afrika, Ázsia – megtalálhatóak. A gyógynövénynek nagyon szép narancsága virágai vannak, amelyek többnyire fürtökbe rendeződnek. Bogyói kicsik, még a legnagyobbak sem érik el a két centimétert. A bogyók többféle színben is pompázhatnak, formája gömb vagy hosszúkás.
A borbolya meglehetősen gazdag C-vitaminban. Emberi fogyasztásra alkalmas, sőt a bogyótermésekből lekvárt is lehet készíteni, de aszalva is meglehetősen finomak. Legfőbb hatóanyagai a berberin és az alkaloidok. A berberin gyulladáscsökkentős hatással rendelkezik, de meggátolja a fertőzések kialakulását és a sebfertőző baktériumokat is képes elpusztítani. Fel tudja venni a harcot a hasmenéssel, a hüvelyi és a húgyúti fertőzésekkel szemben is. Gyógyászati célokra a gyógynövény leveleit, a gyökérkérget és a termést lehet hasznosítani.

A borbolyát lehet alkalmazni epehólyag-gyulladás, vesekő, epekő és vesegyulladás esetén, de a reuma, a lumbágó és a köszvény okozta kellemetlen tüneteket is csillapítani képes. A borbolya antibiotikus hatással is rendelkezik és az immunrendszert is képes megerősíteni. A gyógynövényben lévő keserűanyagok az emésztésre vannak rendkívül kedvező hatással, de étvágyjavító hatásuk is van.
A patikákban lehet kapni borbolyából készült teát, tinktúrát és olyan cseppet, amely gyulladásos szembetegségeknél jelenthet segítséget, de a szemcsepp a szemhéjgyulladást, illetve az olyan tüneteket is csillapítani képes, amelyeket a különféle környezeti hatások okoznak. A növényből készült főzettel készült borogatás, hatásos lehet kötőhártya-gyulladás esetén. Hogyan készítsen a borbolyából teafőzetet? Forraljon fel 2 dl vizet, majd adjon hozzá egy teáskanálnyi gyógynövényt. Forralja 5 percig, majd hagyja állni 10 percig. Szűrje le és már fogyaszthatja is. Naponta három alkalommal is ihat borbolyateát.

Nagyobb mennyiségben nem javasolt a gyógynövény fogyasztása, mert görcsöket, vérnyomáscsökkenést és hányást okozhat. Akik valamilyen szív- és érrendszeri vagy légzőszervi megbetegedésben szenvednek, kerüljék a borbolya mindennemű fogyasztását. Áldott állapotban is érdemes elkerülni ezt a gyógynövényt. Ha valaki egészséges, még akkor is okozhat kellemetlen mellékhatásokat ez a gyógynövény, így mindenképpen csak kezelőorvosával, háziorvosával konzultálva kezdje el a gyógynövény alkalmazását.