Az A-vitamin, másik nevén retinol nemcsak hatékony szépségvitamin: szemünk egészségének őre is. Olyannyira, hogy hiánya esetén még a sírásunk sem ugyanolyan...
Akinek nincs elég A-vitamin a szervezetében, az a látásával kapcsolatos problémákra számíthat. Ezek közül az egyik legfontosabb a szürkületi időben történő látás zavara, a farkasvakság. A jó látáshoz szükség van a fény érzékeléséért felelős látóbíbor képződésére – ez nem működik megfelelően a vitamin vagy annak előanyagai hiánya esetén. Egy másik jellemző tünet a szemhéj begyulladása, kivörösödése, könnyezés, viszketés kíséretében. Ha ilyenkor még gyakrabban dörzsöljük is a szemünket, fertőzés is felléphet. Ha végképp nincs elég A-vitaminunk, végső esetben akár meg is vakulhatunk, de kialakulhat egy xeropthalia nevű betegség is, ami tulajdonképpen könnytermelődési zavart jelent. A szem nem képes elég könnyet termelni, ezért kiszárad, és kezeletlenül hagyva a probléma további látásromlást okoz.
Bőrünk és hasunk őre
A retinolt nem véletlenül találjuk meg oly sok krémben és szépségvitaminban. Ahhoz, hogy ragyogó, feszes, rugalmas és egészséges legyen a bőrünk, megfelelő mennyiségű A-vitaminra van szükségünk. Ezáltal csökken a kollagén lebomlása, a mély bőrrétegek megújulnak, a bőr felfrissül. A szépségvitamin hiánya esetén bőrszárazság, viszketés, hámlás jelentkezhet, a bőr megvastagodhat, berepedezhet, fogékonyabb lehet a fertőzésekre. Ugyanígy jellemző hiánytünet a hasmenés. Retinol nélkül ugyanis nemcsak szemünk nem tud elég nedvességet előállítani, de a beleink sem, így viszont sokkal könnyebben felborul a belső baktériumegyensúly, és kialakulhat a bélirritáció.
Az A-vitamin hatása gyerekeknél
A vitamin és annak antioxidánsként ható előanyagai, a karotinoidok nemcsak a felnőttek, de a gyerekek egészségében is szerepet játszanak. Sőt, fontos, hogy a terhes anyukának se legyen vitaminhiánya, mert a retinol a magzat fejlődésében is szerepet játszik. Később, gyerekkorban szükség van a vitaminra a sejtek növekedéséhez, az egészséges csontfejlődéshez, a fogzománc kialakulásához, a látás épségéhez. A retinol a nyálkahártyákra is hat, csökkenti a gyulladás, a fertőzés valószínűségét. Emellett erősíti a hajat, a körmöt is, illetve véd a rákos megbetegedések kialakulásától is, bármilyen életkorban.
Így lesz elég A-vitamin a szervezetünkben
Egy felnőtt embernek naponta 5000–8000 nemzetközi egység retinolra van szüksége, ez 1 µg-ot jelent magából a vitaminból, és 6 µg-ot a karotinoidokból. A terhes vagy szoptató anyukák igénye magasabb lehet, de tízezer nemzetközi egységnyi fogyasztás már veszélyes lehet a babára nézve.
A legtöbb A-vitamint az állati belsőségekben találjuk meg: a májban, vesében, szívben. Ha ezektől idegenkedünk, akkor együnk elegendő édesburgonyát, pritaminpaprikát, tejterméket, tengeri halat, tojássárgáját, spenótot, sütőtököt, sárgarépát, és minden olyan zöldséget, ami sárga. Mivel zsírban oldódó vitaminról van szó, a zöldségekre mindig tegyünk valami egészséges zsiradékot is. Aki savlekötőket vagy magas koleszterinszintre írt gyógyszereket szed, annak fokozottan oda kell figyelnie arra, hogy elkerülje a vitaminhiányt.
Csak óvatosan a testápolókkal!
Egyre több kozmetikai készítménybe tesznek A-vitamint, ami a bőrön keresztül fel is szívódik. Ám míg az étrendünknél vagy a táplálékkiegészítőnél oda tudunk figyelni arra, hogy megelőzzük a túladagolást, testápolózás közben nemigen. Ha kivörösödött, viszket a bőrünk, és hiába kenjük, csak kiszárad, váltsunk inkább retinolmentes hidratálóra. A túladagolás során az A-vitamin felhalmozódik a májban, ami elszínezheti a bőrt, és akár mérgezést is okozhat, jobb ezt megelőzni.