A korral kezünk, ujjaink állapota romolhat: az ízületek megdagadhatnak, fájdalom és gyulladás léphet fel. A megerőltető fizikai munka csak az egyik a lehetséges okok közül.
Alapvetően ujjaink ízületei éppúgy használódnak és kopnak, mint bármelyik másik porcikája a testünknek. A fájdalom és a gyulladás tehát lehet kopásos eredetű, főleg akkor, ha kezeinket éveken át nagy igénybevételnek tettük vagy tesszük ki. Az ízületi porckopás kifejezetten gyakori, főleg 50 éves kor felett. A fájdalom és a merevség másik jellemző oka a gyulladás, aminek szintén több oka lehet. Az inak, ínhüvelyek, szalagok is nagy fájdalommal járó gyulladásba foghatnak, ami sokszor csak erős fájdalomcsillapítók használatával enyhül. A fájdalom mellett a fő tünet az ízületek merevsége, duzzanata, reggel akár fél órába is telhet, mire annyira átmozgatjuk az ujjainkat, hogy teljesen működőképesek legyenek. Az a mozdulat, ami a kopást vagy gyulladást, alapvetően a túlterhelést elindította, tovább ismételve még erősebb fájdalmat okozhat.
Nem a régi már a kezünk
Rossz esetben a tünetek mellé még egy fészkeli be magát: az ízületek már nem mozognak olyan jól, mint korábban, a mozgási tartomány beszűkül, gondjaink lehetnek a finom mozgásoknál, varrásnál, aprólékosabb munkáknál. Markunk szorítóereje is csökkenhet, nem tudjuk kinyitni a befőttesüvegeket. Ha ezeket a tüneteket tapasztaljuk, mindenképpen forduljunk orvoshoz, ahol különböző gyulladásgátló szerek, porcvédő szerek és speciális gyógytorna segítségével próbálják helyrehozni a kezeinket, és vérvétellel ellenőrzik a gyulladás mértékét, a köszvényre vagy autoimmun betegségre utaló jeleket. A mozgás egyébként nagyon fontos, mert ez segít gyógyulni az ízületnek, de nem mindegy, milyen mozgásról van szó, és pláne milyen mennyiségben.
Két különös ok a fájdalom mögött
Bár a leggyakoribb a reuma, az ízületi gyulladás vagy a porckopás, lehetnek ritkább, különlegesebb okai is az ízületi fájdalomnak. Ha sokat dolgozunk számítógépen vagy rengeteget zongorázunk, kéztőcsatorna-szindróma alakulhat ki az évek során, amely zsibbadással, nyomásérzéssel, gyengülő ujjakkal jár. A panaszok gyakran éjjel jelentkeznek, és semmitől sem múlnak el. Különböző vizsgálatokkal könnyen kideríti az orvosunk, hogy ez áll-e panaszaink hátterében, s ha igen, egyszerű műtéttel egy életre megszabadulhatunk a problémától. Nem ilyen könnyű a helyzet, ha Heberden-szindrómával van dolgunk, ami főleg idősebb nőknél jelentkező kopást és bütykösödést, Heberden-csomók kialakulását jelenti. Röntgenfelvételekkel, ultrahanggal, más vizsgálatokkal lehet igazolni meglétét, és a betegség sajnos nőágon öröklődhet is. A csomók csak eleinte fájdalmasak, később viszont erősen nehezíthetik az ujjak mozgását. Gyulladáscsökkentés, meleg gyógyvízben végzett torna, fizioterápia, különböző kezelések segíthetnek enyhíteni a tüneteken.
A pihentetést is meg kell tanulni
A helyesen végzett mozgás mellett legalább ilyen fontos az ízületeinknek a megfelelő pihenés. A kényelmes testhelyzet megtalálása után gyógynövényes borogatás, jegelés segíthet csökkenteni a fájdalmat, de ma már fájdalomcsillapító és gyulladásgátló kenőcsök, tapaszok is kaphatók a patikákban. Ínhüvelygyulladás vagy csak túlterhelés esetén jó szolgálatot tehetnek a csuklórögzítők, különböző sínek, amik anatómiailag helyes pózban rögzítik, pihentetik a kezeinket.
Teniszezők és golfozók veszélyben
Nem csupán a takarítás, gépelés vagy a kertészkedés veheti túlzottan igénybe ujjainkat és csuklónkat, de két igen kedvelt időskori sport, a tenisz és a golf is. Mindkettőnél kialakulhat olyan könyökprobléma, ami végül a kézfejben, ujjakban is érezhető kínnal, fogási, szorítási nehézségekkel jár. Mindenképpen forduljunk orvoshoz a problémával, a túlerőltetést pedig kerüljük el.