Azt mondják, hogy a fiatalság egyik kulcsa a rendszeres testmozgás. Akiknek a mindennapjuk részét képzi a sport, azok tovább megÅ‘rizhetik fiatalságukat. Azonban a testünk 50 éves korunk körül már nem olyan, mint régen, gyakoriak az ízületi fájdalmak, merevebbek az izmok, és az állóképességünk is gyengébb. 
Azonban az alábbi tippekkel segíthetünk, hogy újra fittebbek és energikusabbak legyünk. 

Helyes táplálkozás

Egy megfelelő étrend összeállítása különösen fontos, ha fittek szeretnénk maradni ebben a korban is. A helyes táplálkozás segít ellátni a szervezetünket vitaminokkal és a számára szükséges tápanyagokkal, amelyek a testsúlyunk és az immunrendszerünk rendben tartására szolgál. Természetesen egy kiegyensúlyozott étrend mellett energikusabbak is leszünk, így az edzések is könnyebben mennek majd.

Minőségi alvás

Ha nem adjuk meg testünknek a megfelelÅ‘ mennyiségű alvást, nehezen fogunk fejlÅ‘dést elérni hiába edzünk. Ez nem csak idÅ‘sebb, de fiatalabb korban is érvényes. Alvás során regenerálódik testünk, így fontos, hogy legalább napi 8-9 óra alvást biztosítsunk magunknak. A minÅ‘ségi alvás elérése érdekében ügyeljünk arra, hogy ne igyunk a nap folyamán túl sok koffeines italt, mert hatására nehezebben alhatunk el. 

Relaxáció

A munkahelyi, anyagi és családi gondok okozta stressz nagy teher az idegrendszernek, aminek hatására csökken az életminőségünk. Ez meglátszódik az edzéseken is, ugyanis lassabban és nehezebben tudunk regenerálódni. Azt javasoljuk, hogy végezz naponta néhány perc meditációs, relaxációs gyakorlatot, amelyek segítenek megszabadulni a benned lévő feszültségtől.

Túlhajszolás 

Vedd figyelembe azt, hogy már nem olyan tested, mint régen. Akkoriban lehet könnyebben bírtad a keményebb edzéseket, de most már jobban kell figyelned a tested jelzéseire. Ha valami fáj, azt ne erÅ‘ltesd és próbáld kinyomozni mi állhat a fájdalom hátterében. Ha figyelmen kívül hagyod a tested jelzéseit, nagyobb eséllyel szerzel magadnak valami komolyabb sérülést. 

Többször keveset

A komoly fizikai erÅ‘nlétet igénylÅ‘ és kimerítÅ‘ súlyzós edzések vagy az intenzív cardio edzések nagy megterhelést jelentenek az idegrendszerednek és az ízületeidnek, ami hosszútávon könnyen sérüléshez vagy kimerüléshez vezethet. Ehelyett inkább próbáld úgy alakítani az edzésterved, hogy az a héten több de kisebb edzésbÅ‘l álljon. 

Eddz változatosan!

Minél tovább folytatsz egy fajta edzésmódot, annál nagyobb a valószínűsége, hogy sérüléshez vezet, mert elkopnak az adott mozgásformáért felelÅ‘s fÅ‘bb ízületek. Például, ha csak futni jársz el, nagy eséllyel fog fájni elÅ‘bb utóbb a téred. Ezért azt javasoljuk, hogy minél többféle sportot csinálj. ElÅ‘zÅ‘ példából kiindulva, futás mellett járj el úszni, konditerembe, biciklizni vagy bármit, amihez kedved tartja a lényeg, hogy változatos legyen. 

Nyújts! 

Az ötvenes években járók hajlékonysága és rugalmassága már nem olyan, mint fiatalon, ez növeli a sérülés veszélyét, és az ember lelkesedése is letörhet az edzés iránt. Ha ezt el akarjuk kerülni, vagy a már kötött izomzatunkat szeretnénk kicsit felszabadítani, végezzünk rendszeresen nyújtó gyakorlatokat. Különösen figyeljünk arra, hogy edzés előtt bemelegítsünk, ezzel is csökkentve az esélyét az edzés alatti sérüléseknek, illetve edzés után mindig nyújtsuk le izmainkat.