A gyomorĂ©gĂ©sen kĂvĂĽl horkolást, sĹ‘t, akár pánikkal járĂł, Ă©jszakai lĂ©gzĂ©si nehĂ©zsĂ©get is okozhat a reflux, ám csak kevesen vannak tisztában a kĂ©t jelensĂ©g összefĂĽggĂ©sĂ©vel.
A kivizsgálás és a megoldás lehetőségeiről dr. Vida Zsuzsanna, a JóAlvás Központ szomnológus főorvosa, neurológus beszélt.
Miért baj a sok mikroébredés?
Az alvás összetett folyamat, mely alatt az Ă©brenlĂ©thez kĂ©pest másfĂ©le agyi tevĂ©kenysĂ©g zajlik. MegfelelĹ‘ idĹ‘tartama, felĂ©pĂtettsĂ©ge nappali teljesĂtmĂ©nyed, koncentráciĂłkĂ©pessĂ©ged Ă©s kiegyensĂşlyozott Ă©rzelmi Ă©leted záloga. Az Ă©jszaka folyamán alvásod mĂ©lysĂ©ge változik, a kĂĽlönbözĹ‘ alvásstádiumok - mĂ©lyĂĽlĹ‘, majd ismĂ©t felĂĽletesebbĂ© válĂł periĂłdusok, illetve az Ăşgynevezett REM-alvás, vagyis a gyors szemmozgásokkal jellemzett alvásszakasz - meghatározott sorrendben követik egymást.
Az alvásstádiumok elrendeződése, megfelelő időtartama és aránya nemcsak memóriád, hanem mindennapi hangulatod, jó közérzeted és intellektuális működésed meghatározója is. Az alvás alatt természetesen mindenki eltérő módon reagál a külső vagy belső - szervezetből érkező - ingerekre. Igaz ez az alvás alatti légzésre is, mely összetett idegrendszeri szabályozás alatt áll.
Alvás alatt a légzésszabályozás lassabban tud reagálni a változásokra, mint például a légutakat érintő irritációra, amit okozhat a savas gyomortartalom regurgitációja, melyet köznapi szóhasználatban a sok a savam, feljön a savam megfogalmazásokkal jeleznek a betegek. Az ebben az állapotban reflexszerűen megjelenő köhögést alvás alatt úgynevezett mikroébredések, rövid ideig tartó, csak az agyi elektromos tevékenység vizsgálata során regisztrálható ébredések előzik meg. Az ismétlődő savas regurgitáció és köhögés gyakori mikroébredésekhez vezet, nem alakul ki megfelelő mennyiségű mély alvás, ami napközbeni fáradtsághoz, álmossághoz vezet.
Refluxos tünetek éjjel
- Az alvás alatti lĂ©gzĂ©skimaradás Ă©s savas regurgitáciĂł között egyĂ©rtelmű összefĂĽggĂ©s mutathatĂł ki. Az alvási apnoĂ© során az egyre fokozĂłdĂł negatĂv mellkasi nyomás elĹ‘segĂti, hogy a gyomortartalom pulzálva visszajusson a nyelĹ‘csĹ‘be.
Ha ez hosszĂş idĹ‘n keresztĂĽl elĹ‘fordul, kialakul a GERD, vagyis a reflux. Az Ă©jszakai tĂĽnetekhez kĂ©sĹ‘bb sokfĂ©le nappali problĂ©ma is társulhat, Ăgy pĂ©ldául gyomorĂ©gĂ©s, puffadás, köhögĂ©s, rekedtsĂ©g vagy asztmás panaszok. ElĹ‘fordul, hogy szĂvtáji, Ăşgynevezett anginás panaszok hátterĂ©ben is ez a betegsĂ©g áll. A reflux Ă©s az alvászavarok közötti szoros összefĂĽggĂ©s Ă©s egymást kölcsönösen erĹ‘sĂtĹ‘ hatás miatt fontos lenne, hogy a gasztroenterolĂłgiai kivizsgálás mellett szomnolĂłgiai konzultáciĂł Ă©s szĂĽksĂ©g esetĂ©n alvásvizsgálat is törtĂ©njen. A sikeres terápia kulcsa a pontos, korrekt diagnosztika, melynek alapján hatĂ©kony oki kezelĂ©st lehet vĂ©gezni - összegzi dr. Vida Zsuzsanna.
- Az elsĹ‘ lĂ©pĂ©s termĂ©szetesen annak felismerĂ©se, hogy, ha a homokba dugod a fejed, Ă©s nem foglalkozol a problĂ©mával, Ă©letminĹ‘sĂ©ged Ă©s egĂ©szsĂ©ged romlani fog. Az alvásvizsgálatnak termĂ©szetesnek kellene lennie olyankor, ha valaki hosszabb ideje rosszul alszik, vagy, ha megfelelĹ‘ mennyisĂ©gű alvás ellenĂ©re napközben fáradt, dekoncentrált. Hiszen a megfelelĹ‘ alvás nemcsak napközbeni teljesĂtĹ‘kĂ©pessĂ©ged, de egĂ©szsĂ©ged kulcsa is!
Természetes altatók
Nincs semmi problĂ©ma a savháztartásoddal, mĂ©gsem jön álom a szemedre? Az alábbi gyĂłgyhatásĂş teák termĂ©szetes mĂłdon segĂtik az elalvást.
Képek: Getty Images.