A gyomorégésen kívül horkolást, sőt, akár pánikkal járó, éjszakai légzési nehézséget is okozhat a reflux, ám csak kevesen vannak tisztában a két jelenség összefüggésével.
A kivizsgálás Ă©s a megoldás lehetĹ‘sĂ©geirĹ‘l dr. Vida Zsuzsanna, a JĂłAlvás Központ szomnolĂłgus fĹ‘orvosa, neurolĂłgus beszĂ©lt.  

Miért baj a sok mikroébredés?

Az alvás összetett folyamat, mely alatt az ébrenléthez képest másféle agyi tevékenység zajlik. Megfelelő időtartama, felépítettsége nappali teljesítményed, koncentrációképességed és kiegyensúlyozott érzelmi életed záloga. Az éjszaka folyamán alvásod mélysége változik, a különböző alvásstádiumok - mélyülő, majd ismét felületesebbé váló periódusok, illetve az úgynevezett REM-alvás, vagyis a gyors szemmozgásokkal jellemzett alvásszakasz - meghatározott sorrendben követik egymást.

Az alvásstádiumok elrendezĹ‘dĂ©se, megfelelĹ‘ idĹ‘tartama Ă©s aránya nemcsak memĂłriád, hanem mindennapi hangulatod, jĂł közĂ©rzeted Ă©s intellektuális működĂ©sed meghatározĂłja is. Az alvás alatt termĂ©szetesen mindenki eltĂ©rĹ‘ mĂłdon reagál a kĂĽlsĹ‘ vagy belsĹ‘ - szervezetbĹ‘l Ă©rkezĹ‘ - ingerekre. Igaz ez az alvás alatti lĂ©gzĂ©sre is, mely összetett idegrendszeri szabályozás alatt áll. 

Alvás alatt a lĂ©gzĂ©sszabályozás lassabban tud reagálni a változásokra, mint pĂ©ldául a lĂ©gutakat Ă©rintĹ‘ irritáciĂłra, amit okozhat a savas gyomortartalom regurgitáciĂłja, melyet köznapi szĂłhasználatban a sok a savam, feljön a savam megfogalmazásokkal jeleznek a betegek. Az ebben az állapotban reflexszerűen megjelenĹ‘ köhögĂ©st alvás alatt Ăşgynevezett mikroĂ©bredĂ©sek, rövid ideig tartĂł, csak az agyi elektromos tevĂ©kenysĂ©g vizsgálata során regisztrálhatĂł Ă©bredĂ©sek elĹ‘zik meg. Az ismĂ©tlĹ‘dĹ‘ savas regurgitáciĂł Ă©s köhögĂ©s gyakori mikroĂ©bredĂ©sekhez vezet, nem alakul ki megfelelĹ‘ mennyisĂ©gű mĂ©ly alvás, ami napközbeni fáradtsághoz, álmossághoz vezet.  

Refluxos tünetek éjjel

- Az alvás alatti légzéskimaradás és savas regurgitáció között egyértelmű összefüggés mutatható ki. Az alvási apnoé során az egyre fokozódó negatív mellkasi nyomás elősegíti, hogy a gyomortartalom pulzálva visszajusson a nyelőcsőbe.

Ha ez hosszú időn keresztül előfordul, kialakul a GERD, vagyis a reflux. Az éjszakai tünetekhez később sokféle nappali probléma is társulhat, így például gyomorégés, puffadás, köhögés, rekedtség vagy asztmás panaszok. Előfordul, hogy szívtáji, úgynevezett anginás panaszok hátterében is ez a betegség áll. A reflux és az alvászavarok közötti szoros összefüggés és egymást kölcsönösen erősítő hatás miatt fontos lenne, hogy a gasztroenterológiai kivizsgálás mellett szomnológiai konzultáció és szükség esetén alvásvizsgálat is történjen. A sikeres terápia kulcsa a pontos, korrekt diagnosztika, melynek alapján hatékony oki kezelést lehet végezni - összegzi dr. Vida Zsuzsanna.

- Az elsĹ‘ lĂ©pĂ©s termĂ©szetesen annak felismerĂ©se, hogy, ha a homokba dugod a fejed, Ă©s nem foglalkozol a problĂ©mával, Ă©letminĹ‘sĂ©ged Ă©s egĂ©szsĂ©ged romlani fog. Az alvásvizsgálatnak termĂ©szetesnek kellene lennie olyankor, ha valaki hosszabb ideje rosszul alszik, vagy, ha megfelelĹ‘ mennyisĂ©gű alvás ellenĂ©re napközben fáradt, dekoncentrált. Hiszen a megfelelĹ‘ alvás nemcsak napközbeni teljesĂ­tĹ‘kĂ©pessĂ©ged, de egĂ©szsĂ©ged kulcsa is!  

Természetes altatók

Nincs semmi probléma a savháztartásoddal, mégsem jön álom a szemedre? Az alábbi gyógyhatású teák természetes módon segítik az elalvást.

Képek: Getty Images.