Különleges egészségügyi célú túraútvonal vezet végig a Nagy-Hárs-hegyen, méghozzá a Szent Ferenc Kórház által létrehozott Út az egészséghez című program részeként. A túrát kimondottan magas vérnyomás, szívbetegség és cukorbetegség esetén javasolják, de természetesen bárki kedvére, akár megelőzési céllal is bejárhatja a kellemes utat.
A program lényege, hogy a Szent Ferenc Kórháztól induló túrára kölcsönözhető eszközöket biztosítanak, melyekkel folyamatosan, szakaszonként felmérhető az egyéni egészségi állapot. Ehhez a megállópontokon részletes útmutatókat helyeztek ki. Ha valaki nem ismeri az eszközök használati módját, először vezetett túrán javasolt részt vennie.
Túrák a szívbetegség ellen
A Nagy-Hárs-hegyet bejáró túrát két távon lehet bejárni: a rövidebb út 2,7 kilométer, ez ugyanazon útvonalon tér vissza a kórházhoz, míg a hosszabb körtúra megkerüli a hegyet 5,1 kilométer hosszan. Előbbinél csak 90 méter szintkülönbséget kell megtenni, utóbbinál összesen 201 métert.
Az úton a fákra felfestett, piros szív alakú jelzést kell követni, melyben egy fehér, kanyargó út sziluettje látható. A szépen karbantartott hegyi túraút bármilyen időben jól járható. Emelkedőket és kellemes sétával megtehető szakaszokat egyaránt tartalmaz, ezeket szakmai szempontok szerint jelölték ki.
Pulzusmérővel a hegyen
A szívbeteg túrázóknál a tréningzóna ismerete szükséges, ezt saját orvosuk határozhatja meg terheléses EKG-vel. Az érték az ajánlott legalacsonyabb és legmagasabb pulzusszámot jelenti. Az emelkedőknél pulzusmérő pontokat hoztak létre az útvonal kialakítói, ahol az instrukciók információs táblákon is követhetők.
Jó tanácsok a túrához
A kölcsönözhető eszközök közé nemcsak a pulzusmérő tartozik, de akár nordic walking botot is lehet kérni, ami tehermentesíti az ízületeket. A kaució ára 5000 forint. Természetesen saját eszközökkel is teljesíthető az út. Javasolt a túrára kényelmes túracipőben érkezni, továbbá vizet, esetleg tízórait csomagolni.
Alacsony terhelhetőség esetén javasolt a rövidebb szakasszal kezdeni eleinte, és ezt szükség esetén több ponton megszakítani egy pihenő erejéig, majd csak a későbbiekben, az állóképesség növekedése után próbálkozni meg a hosszabb körtúrával. A lényeg, hogy mindig tréningzónán belül próbálj maradni!
Az egészségesek számára megelőzési céllal is igénybe lehet venni a tanösvény nyújtotta lehetőségeket, lemérve az egyéni terhelhetőséget. Ebben az esetben a túra kialakítói azt javasolják, a résztvevő két pont között csak akkor álljon meg, ha az feltétlenül szükséges, a tréningzónát pedig a kórházban elérhető szórólap alapján vagy a túra weboldalán közzétett táblázatból keresheti ki.
(Képek: Országalbum/Fotoman, Getty Images Hungary.)