A rendszeres dohányzás növeli a veszélyét szinte az összes krónikus betegség kialakulásának, kutatók pedig arra keresték a választ, hogy a cigaretta közvetlenül hogyan befolyásolja a szerveink működését.
Gyakorlatilag nincs olyan szervünk vagy szervrendszerünk, amelyre ne hatna negatÃvan a dohányzás. A légzÅ‘szervek és a kardiovaszkuláris rendszer van a legnagyobb veszélyben, a cigarettafüstben található veszélyes, káros vegyületek azonban a bÅ‘r és a csontok egészségét is befolyásolják. MÃg azonban a legtöbb betegség kialakulásához több átdohányzott év szükséges, a cigarettának már az elszÃvását követÅ‘en is azonnal jelentkeznek bizonyos káros hatásai. Alább bemutatjuk, hogyan hat egyetlen slukk cigaretta az egész szervezetünk működésére!
Az első slukk megváltoztatja a légzést
A cigaretta elszÃvása ideiglenesen egy asztmához hasonló állapotot teremt a szervezetben azoknál is, akik nem küzdenek ezzel a betegséggel. Jelentkezik az asztma elsÅ‘dleges tünete, a hörgÅ‘görcs, amely a légutakban légzési nehézséget okoz még azoknál is, akik életükben elÅ‘ször gyújtottak rá. Ahogy a füst mélyebbre halad a tüdÅ‘ben, úgy okoz további pusztÃtást a benne lévÅ‘ apró szÅ‘rszálak, vagyis csillók állományában. Ezek egyfajta természetes szűrÅ‘ként védik a tüdÅ‘t, a dohányfüst azonban órákra megbénÃtja Å‘ket, Ãgy nem képesek a levegÅ‘bÅ‘l a tüdÅ‘nkbe kerülÅ‘ porszemeket sem kihajtani.
ErÅ‘sebb munkára készteti a szÃvet
A cigarettában lévÅ‘ anyagok a zsÃr beépülésének és lebomlásának folyamatát is befolyásolják. A dohányosok szervezetében alacsonyabb a "jó" koleszterinek aránya, és "rossz" változatuk is jobban károsÃtják a szervezetet. A nikotin ugyanis csökkenti a szervezet képességét, hogy megfelelÅ‘en lebontsa az alacsony sűrűségű lipoproteineket (LDL-eket), Ãgy ezek a "rossz" zsÃrok szabadon áramolhatnak a véráramban, ahol összegyűlhetnek, és plakkok képzÅ‘dhetnek az érfalon. Ezek gátolják a vér szabad áramlását és számos szÃvproblémát elÅ‘idézhetnek.
A cigaretta emellett azonnal megemeli a pulzusszámot, Ãgy a füstölgÅ‘k szÃvének többet kell dolgoznia. Kutatások szerint a rendszeresen dohányzóknak percenként átlagosan hárommal többet ver a szÃve, mint azoknak, akik nem gyújtanak rá. Az erÅ‘sebben dolgozó szÃv elÅ‘bb ki is fárad, emiatt a dohányosok körében gyakoribb a hirtelen szÃvmegállás.
Gyomorbántalmakat idéz elő
Már egy kis adag nikotin is megindÃtja a gyomorsav termelÅ‘dését, és refluxot indÃt be a gyomorban. A gyomornak szüksége van ezekre a savakra, hogy az élelmiszert felhasználható energiává alakÃtsa, de lúgos bevonattal van ellátva, amely mindezt semlegesÃteni tudja. A cigaretta viszont ezt a lúgosÃtó hatást folytja el némileg, ami miatt refluxos panaszok is kialakulhatnak. Miközben pedig a gyomor felszÃvja ezeket a savakat, kevésbé képes felvenni a mikrotápanyagokat, például a C- és E-vitamint, valamint a folsavat. Ezek hiánya gyengeséget és levertséget okozhat.
Begyullad az orr és nő a nyomás a fülben
Orrunkban - akárcsak a tüdÅ‘ben - apró szÅ‘rszálak dolgoznak azon, hogy a szennyezÅ‘dés ne jusson a szervezetünkbe. A dohányzás azonban ezeknek a munkáját is leállÃtja, Ãgy az orrnyálkahártya sebezhetÅ‘vé válik, és könnyen begyulladhat. Emiatt egyeseknél már egy slukk a cigarettából is fejfájást okozhat, illetve a szaglásuk is romlik - rövid, illetve hosszú távon egyaránt.
Kevésbé ismert tény, de a dohányfüstnek még a fülünkre is hatása van, a benne lévő anyagok ugyanis akadályozzák a hallójáratok természetes tisztulását. Emiatt a folyadék felgyülemlik a fülben, ami fertőzést okozhat.
Kevésbé leszünk boldogok
Bár úgy érezzük, hogy a cigarettát szÃvva ellazulunk és megnyugszunk, agyunkban ezzel éppen ellentétes folyamatok indulnak be. A pozitÃv hatás látszólag gyorsan hat, és a nikotinnak köszönhetÅ‘, amely néhány másodpercig nyugtatóan hat az agy érzelmekért felelÅ‘s területeire. Ezt a hatást azonban közvetlenül utána szorongás váltja fel. Minél többet dohányzunk, az agy annál kevésbé aktivizálja hatására az elégedettségérzetet adó dopamin hormont - Ãrja a Házipatika.com.