Az ismert tényezők mellett a szorulásnak más okai is lehetnek, ezeket listázzuk az alábbiakban.
Minden negyedik amerikainak vannak idĹ‘rĹ‘l idĹ‘re emĂ©sztĂ©si problĂ©mái, állĂtják a National Institutes of Health felmĂ©rĂ©sei. Ezen problĂ©mák közĂĽl a szorulás a leggyakoribb, amelynek okai amĂşgy egĂ©szen prĂłzaiak: nem iszunk eleget, nem fogyasztunk elĂ©g rostos táplálĂ©kot, nem edzĂĽnk eleget vagy Ă©ppensĂ©ggel nem akkor megyĂĽnk a vĂ©cĂ©re, amikor testĂĽnk jelez ezzel kapcsolatban. Ezek mellett azonban lehetnek a szorulásnak más okai is: ezeket listázzuk az alábbiakban.
1. Pajzsmirigy-alulműködés
PajzsmirigyĂĽnk felelĹ‘s anyagcserĂ©nk működĂ©séért is, Ăşgyhogy amikor kevĂ©sbĂ© működik a pajzsmirigy, minden más is megsĂnyli ezt testĂĽnkben. BĂ©ljáratainkban is lelassulnak az izmok, Ăgy a szĂ©klet is sokkal lassabban halad át vastagbelĂĽnkön: minĂ©l tovább marad bent, annál több nedvessĂ©g távozik belĹ‘le, Ăgy sokkal nehezebben távozik szervezetĂĽnkbĹ‘l is.
A pajzsmirigy-alulműködés sajnos az életkor múlásával egyre gyakoribb jelenség, jelenleg a Mayo Clinic felmérései szerint mintegy hárommillió amerikait érint. Szerencsére ezen állapotot könnyű diagnosztizálni és a megfelelő gyógyszerekkel tökéletesen kezelhető.
2. DepressziĂł
DepressziĂłs idĹ‘szakokban nemcsak a testĂĽnk lassul le, hanem gyakorlatilag Ă©letmĂłdot is váltunk: korántsem vagyunk annyira aktĂvak, akár mĂ©g teljes napok is eltelhetnek Ăşgy, hogy csak fekszĂĽnk ágyunkban. Ilyenkor több szĂ©nhidrátot is fogyasztunk Ă©s garantáltan eltĂ©rĂĽnk a kiegyensĂşlyozott, hagyományos Ă©trendtĹ‘l. Ha kevesebbet mozgunk Ă©s többet eszĂĽnk, ráadásul rostszegĂ©ny Ă©teleket, az sok gyomorproblĂ©mát okozhat: Ă©s szorulást, szĂ©krekedĂ©st is.
3. GyĂłgyszerek
Bizonyos gyĂłgyszerek is szorulást okoznak. A lista tetejĂ©n a fájdalomcsillapĂtĂłk szerepelnek, mivel ezek teljes testĂĽnket lelassĂtják - vastagbelĂĽnkkel egyĂĽtt. Az amerikai belgyĂłgyászegylet egyes antidepresszánsokkal, kálciumot vagy alumĂniumot tartalmazĂł savlekötĹ‘kkel, görcsoldĂłkkal Ă©s epilepsziagyĂłgyszerekkel, nyugtatĂłkkal Ă©s kálciumcsatornia-blokkolĂłkkal kapcsolatban is felhĂvja a figyelmet: ezen gyĂłgyszerek szintĂ©n okozhatnak szorulásos problĂ©mákat.
Számos, elĹ‘bb emlĂtett kĂ©szĂtmĂ©ny belezavar a paraszimpatikus idegrendszer működĂ©sĂ©be, amely gyomrunkra vagy tĂĽdĹ‘nkre is kihat. Ha Ăşgy gondoljuk, szorulásunknak ez lehet az oka, beszĂ©ljĂĽnk orvosunkkal: kĂ©rjĂĽnk más hatĂłanyagĂş gyĂłgyszert Ă©s/vagy hashajtĂłt.
4. ÉtrendkiegĂ©szĂtĹ‘k
Az extra mennyisĂ©gben bevett kálciumrĂłl Ă©s vasrĂłl rĂ©gĂłta tudjuk, hogy szorulást okoznak. Ezek hatására gyomrunk tartalma jobban összetapad. Viszont ha valamilyen problĂ©mánkra vasat kell Ă©trendkiegĂ©szĂtĹ‘kĂ©nt szednĂĽnk, ne aggĂłdjunk: egyĂĽnk több rostosat vagy szedjĂĽnk mellĂ© egy fokozott hatásĂş hashajtĂłt.
5. Terhesség
A terhessĂ©g ideje alatt a progeszteron hormon ellazĂtja a gyomorban találhatĂł izmok egy rĂ©szĂ©t, Ăgy annak működĂ©se lassul. Emellett a belekre terhelĹ‘dik a növekvĹ‘ magzat sĂşlya is - emiatt a szĂ©klet egy, a szokásosnál kisebb átmĂ©rĹ‘jű járaton halad át, lassabban.
6. TĂşl sok hashajtĂł
Semmi gond nincs azzal, ha néha-néha hashajtót veszünk be, de ha napi szinten szedjük, akkor az bizony szoruláshoz vezethet. Különösen problémásnak bizonyulhatnak azon gyógyszerek, amelyek a belek környékén található idegeket stimulálják.
Egy idő elteltével ugyanis izmaink elkezdenek hozzászokni ahhoz, hogy nem kell annyit működniük és meggyengülnek. Ilyenkor sokkal tanácsosabb beszélni orvosunkkal vagy gyógyszerészünkkel: kérjünk például olyan psyllium-tartalmú hashajtót, amely nem kavar be túlságosan testünk természetes folyamataiba: ezek hatására ugyanisvizesebb székletünk lesz, gyomrunkat pedig arra készteti a gyógyszer, hogy minden gyorsabban haladjon rajta keresztül.
7. IBS
A gyomorproblĂ©mákat vizsgálĂł National Digestive Diseases Information Clearinghouse szerint az amerikai felnĹ‘ttek egyötödĂ©nĂ©l diagnosztizálhatĂł az IBS, azaz az irritábilis bĂ©lszindrĂłma. A vastagbĂ©l görcsei hatására az emĂ©sztĹ‘rendszeren is lassabban halad át az Ă©tel, ez pedig szoruláshoz vezethet - ami felváltva váltakozhat hasmenĂ©ssel Ă©s alhasi fájdalmakkal, valamit görcsökkel is. Az enyhĂ©bb IBS-problĂ©mákat Ă©letmĂłd- Ă©s Ă©trendbeli változtatásokkal könnyedĂ©n orvosolhatjuk, sĂşlyosabb problĂ©mákra orvosunk fog gyĂłgyszert felĂrni nekĂĽnk.
8. Csokoládé
Az étcsokoládét sokan kedvelik magas antioxidáns-tartalma miatt is, az IBS-es páciensek viszont jobban teszik, ha távol tartják magukat tőle. A European Journal of Gastroenterology and Hepatology szakfolyóirat egyik tanulmánya szerint ugyanis az irritábilis bélszindrómában szenvedőknek vannak olyan ételei, amelyek hatására megindulnak náluk az alhasi fájdalmak, illetve gyorsan kialakul a székrekedés is: ilyen például az étcsokoládé. Ha úgy tűnik, hogy emiatt is lehetnek panaszaink, inkább ne fogyasszuk egy ideig.