A fogyókúra senkinek sem egyszerű, és számos tényezőtől függ, hogy kinek milyen diéta válik be. Mindenkinél más módszer lehet igazán hatékony, az alábbiak közül viszont nem érdemes választani.
Vannak olyan módszerek, amelyek a közhiedelem szerint segíthetnek a felesleges kilóktól megszabadulni. A valóságban viszont nem igazán válnak be.

Szénhidrátmegvonás a zsírégetés érdekében

Egyes diéták azt javasolják, hogy minimálisra kell csökkenteni a szénhidrátbevitelt. Bár a finomított szénhidrátok - mint a cukor vagy a fehér liszt - valóban hízáshoz vezetnek, attól még ez nem jelenti azt, hogy minden szénhidrát ellenség.

A "jó" szénhidrátok - mint az édesburgonya, a zabpehely vagy a quinoa - például magas rosttartalmuk miatt jobban kordában tartják az éhségérzetet, tehát a fogyást is elősegíthetik. Ezeket tehát a fogyókúrázók is nyugodtan fogyaszthatják, a napi mennyiséget azonban érdemes az anyagcseréhez és a testsúlyhoz igazítani.

Fogyókúrás táplálékkiegészítők használata

Kutatások szerint a fogyókúrázók 34 százaléka szed valamilyen tablettát, hogy megszabaduljon a súlyfeleslegétől. Ezek nem túl hatékonyak, viszont kellemetlen mellékhatásokkal járhatnak. Minden szakértő egyetért abban, hogy valódi és tartós változást csak a táplálkozási szokások és az életmód megváltoztatásával, valamint a rendszeres testmozgás bevezetésével lehet elérni.

Heti 4-6 kemény edzés a plusz kilók ellen

Ha valaki fogyni szeretne, akkor a mozgás valóban kulcsfontosságú. Ez viszont nem azt jelenti, hogy heti 4-6 alkalommal többórás edzéseket kell tartani. A túledzéssel ugyanis épp az ellenkező hatást lehet elérni. A szakértők szerint sokkal hatékonyabb a napi 20-30 perces, közepesen intenzív vagy intenzív mozgás. A rendszeresség mellett azonban az is nagyon fontos, hogy mindenki megtalálja a céljainak és alkatának legmegfelelőbb sportot.

Három főétkezés helyett több kis étkezés

Ez az elv hosszú idő óta stabilan tartja magát, mondván, hogy a több kis étkezés segít az éhségérzet mérséklésében, és az anyagcserét is gyorsítja. Ez a módszer azonban csak akkor működik, ha a diétázó minden étkezésnél nagyon szigorúan tartja magát egy bizonyos kalóriahatárhoz.

A fogyás lényege, hogy több energiát kell felhasználni naponta, mint amennyit beviszünk. Ez egy egészséges ember esetében mindig fogyáshoz vezet, és teljesen mindegy, hogy a napi kalóriamennyiséget hány étkezéssel viszi be. Ha pedig a túlsúly valamilyen betegségnek köszönhető, akkor a szakember által személyre szabott diétát ajánlott követni.