Immunrendszerünk küzdi le azokat a kórokozókat és egyéb káros dolgokat, amelyeknek nincs helyük a szervezetünkben. Néha azonban adódhatnak a működésével problémák, amelyek miatt az egészséges szöveteket is kórokozónak érzékeli - írja a Házipatika.com. 
Ha így történik, akkor ez gyulladásokat, károsodást eredményezhet az ízületekben, az idegekben, az izmokban, a bőrben és a test egyéb részeiben. Szakértők szerint az autoimmun betegségekre hajlamosíthatnak a szüleinktől örökölt gének, illetve bizonyos környezeti hatások, például vírusok is. Mivel a nőknél gyakoribb, mint a férfiaknál, valószínűleg bizonyos hormonok is szerepet játszanak a dologban.

1-es típusú cukorbetegség

Gyakran már gyerek- vagy tinédzserkorban jelentkezik. Ilyenkor az immunrendszer a hasnyálmirigy sejtjeit támadja, amely az inzulintermelésért felelős. A betegség nem gyógyítható, de megfelelő kezeléssel kordában tartható.

Szklerózis multiplex

Ennél a betegségnél az immunrendszer a központi idegrendszerben okoz sérüléseket, és az idegpályákon hegesedés alakul ki, ami miatt fájdalmaink lehetnek, illetve gondokat tapasztalhatunk az erőnlétünkkel, a mozgásunkkal és az egyensúlyunkkal is. Gyógyszerekkel enyhíthetünk a tüneteken és lassíthatjuk a betegség súlyosbodását.

Gyulladásos bélbetegségek

Ilyen a Crohn-betegség vagy a kolitisz. Ilyenkor az immunrendszer a beleket támadja, hasi fájdalmat, gyulladást, vérzést okozva. Gyógyszerekkel, de műtéti úton is történhet a kezelése.

Arthritisz

Ennél a betegségnél az ízületeket támadja az immunrendszer duzzanatot, fájdalmat okozva, és hosszú távon a csontokat is károsíthatja.

Lupusz

A test több részét is érintheti egy időben. A tünetek közé tartozik az ízületi fájdalom, a fényérzékenység, a veseproblémák és az állandó fáradtságérzet. Emellett kiütéseket is okozhat az arcon, illetve az orr környékén. Gyógyszerekkel kordában tartható, de súlyos esetekben kemoterápiára is szükség lehet.